Afbeelding
Shutterstock

Verhoging OZB heet hangijzer richting behandeling kadernota in Elburg

27 juni 2023 om 09:17 Economie

De fracties in de gemeenteraad van Elburg houden hun kruit nog droog voor de behandeling van de kadernota die voor komende maandag vanaf twee uur ’s middags op de agenda staat. Tijdens de oordeelsvormende vergadering werd wel duidelijk dat er de nodige amendementen (wijzigingsvoorstellen) en moties zijn te verwachten.

Wijnand Kooijmans

Eén van de hete hangijzers is de verhoging van de onroerendzaakbelasting (ozb). Duidelijk is dat de VVD hier niets voor voelt. Els Baauw vindt dat de burger al met voldoende lastenverhogingen wordt geconfronteerd. Het gaat om een verhoging van anderhalf naar drie procent. Wethouder Henk Wessel geeft aan dat het college van burgemeester en wethouders met dit voorstel het rekeningoverschot van 2022 deels inzet om de extra lasten beperkt te houden. Het advies van de provincie Gelderland is een verhoging met 4,25 procent.

De VVD lijkt geen meerderheid te vinden in de raad. Meerdere fracties geven aan dat het afzien van de verhoging van de ozb niet valt te rijmen met de wens van de raad meer ambitie te tonen. Meerdere fracties vinden dat er nog wel eens schepje boven op kan als het bijvoorbeeld gaat om de versnelling van de woningbouw.

Een heikel punt voor veel fracties is ook de komst van een subsidiecoördinator. Niet uitgesloten wordt dat die wel noodzakelijk is maar het college niet overtuigend heeft aangegeven waarom het moet gaan om een fulltime functie. Wethouder Willem Krooneman geeft aan dat het moet gaan om een kracht die ook subsidies binnenhaalt van fondsen en van hogere overheden. Maar ook verenigingen en stichtingen kan ondersteunen bij het werven van fondsen of subsidies.

Het gaat om een persoon die breed kan worden ingezet binnen alle domeinen waarmee de gemeente te maken heeft. Die de interne organisatie op orde kan brengen als het gaat om de toekenning van subsidie en het overzicht bewaart.

Vraagtekens zijn er ook nog wat betreft het aantrekken van extra personeel. Vooral Lennert Oosterloo (Algemeen Belang) maar ook anderen willen weten wat de burger er van merkt. Burgemeester Jan Nathan Rozendaal zegt dat onder meer de gemeente met veel meer juridische zaken te maken krijgt en daarvoor nu een dure advocaat moet worden ingeschakeld. Dat leidt tot overschrijvingen van het bedrag dat de raad beschikbaar heeft gesteld. Hij ziet liever dat dit bedrag in de toekomst binnen de perken blijft door uitbreiding van de eigen formatie.

Het college wil de raad verder beter informeren als het gaat om de financiën. Een conciërge wordt noodzakelijk gevonden voor de avonduren omdat de taken niet door alleen de huidige twee bodes kunnen worden gedaan. Daarnaast wordt de gemeente aan de balies wat vaker met agressie geconfronteerd waarin de conciërge ook een taak heeft. “Wij willen ook een gastvrije gemeente zijn voor onze inwoners.”

Vragen lever er ook ten aanzien van de 450.000 euro die wordt gevraagd voor de toekomstige huisvesting van de gemeente. Het zij renovatie van het huidige gemeentehuis of complete nieuwbouw. Lennart Oosterloo geeft aan dat zijn fractie destijds zeven miljoen al een hoog bedrag vond en zeker niet wil gaan tot tien of twaalf miljoen. Volgens burgemeester Rozendal wordt met de raad direct na de zomervakantie een sessie gehouden en is een definitief voorstel te verwachten bij de begroting.

De raad wil tevens dat het onderhoud van de haven op orde blijft.

Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant

advertentie
advertentie