
Burgemeester over plotselinge vertrek uit Elburg: ‘Heb er best even over na moeten denken’
28 januari 2026 om 15:54 MaatschappelijkBij zijn aantreden had burgemeester Jan Nathan Rozendaal van de gemeente Elburg zich drie doelen gesteld. Nu deze zijn ingevuld was het voor hem het moment ‘ja’ te zeggen tegen het verzoek van de Gelderse commissaris van de koning de komende vier jaar waarnemend burgemeester van de gemeente Brummen te worden. Het begeleiden van het fusieproces van deze gemeente met Rhenen ziet hij als een enorme uitdaging.
Wijnand Kooijmans
Rozendaal is inmiddels acht jaar burgemeester van Elburg. Bij zijn aantreden had hij zich tot doel gesteld verhoudingen tussen raad en college van burgemeester en wethouders te verbeteren en zag hij ook mogelijkheden binnen de gemeentelijke organisatie de benodigde wijzigingen door te voeren. Tevens was er een gebrek aan regionale samenwerking, de bestaande samenwerking was net geklapt. Op dit laatste punt heeft hij zich vooral ook zes jaar ingezet als voorzitter van de Kop van de Veluwe, het samenwerkingsverband van de gemeenten Elburg, Oldebroek, Nunspeet, Hattem en Heerde. Recent heeft hij de voorzittershamer overgedragen aan zijn collega van de gemeente Hattem. Ook zijn andere doelstellingen zijn behaald. “Maar ik vertrek wel met pijn in mijn hart als burgemeester van Elburg. Ik heb ook best even moeten nadenken over de vraag van de commissaris.”
Net voor de kerst van 2025 werd Jan Nathan benaderd door de Gelderse commissaris met de vraag of hij beschikbaar was als waarnemer in Brummen. Die gemeente zag dat het steeds moeilijker werd als zelfstandige gemeente de taken uit te voeren en maakte plannen voor een fusie met Rheden. Dat is zeer recent beklonken. De kogel ging vervolgens dinsdag door de kerk. De aanstelling als waarnemer in Brummen werd bekrachtigd. Met de toezegging van de commissaris dat, mede ook in verband met de komende verkiezingen, er snel een waarnemend burgemeester in Elburg wordt benoemd.
Komende maandag zit Rozendaal nog de raad van Elburg voor, daarna gaat hij in Brummen aan de slag. Het officiële afscheid van de gemeente Elburg vindt pas later plaats. Daarvoor wordt een geschikte datum gezocht en dat is, gelet op een beschikbare accommodatie en de nadere verkiezingen, nog best een uitdaging.
Rozendaal blijft in ’t Harde wonen Dat betekent dat het waarnemerschap minder intensief zal zijn dan zijn baan in Brummen. Die is nadrukkelijk voor vier jaar. ‘Daarna zal ik iets anders moeten zoeken’, zo geeft hij aan. Er is geen sprake van een toezegging kandidaat te zijn voor de nieuw te ontstane gemeente. De raad van deze nieuwe gemeente moet zelf het proces rond de nieuwe burgemeester doorlopen.
De komende tijd wordt de rol van burgemeester ingevuld door wethouder Lennart Oosterloo, de eerste waarnemend locoburgemeester als vertegenwoordiger van de grootste partij. Bij zijn aantreden is Oosterloo bewust even aan de zijlijn blijven staan om de kans te krijgen zich voor te bereiden op de rol van locoburgemeester. Onder meer door de cursus ‘loco voor de leeuwen’ te volgen en een opleiding bij de Veiligheidsregio Noord- en Oost Gelderland om hoe om te gaan met incidenten. Daarna heeft hij de rol van loco opgepakt en inmiddels Rozendaal ook al enkele keren vervangen. Hij zal die rol de komende tijd dan ook met plezier op zich nemen, al betekent het wel dat hij hierin extra tijd moet steken.